Mini įžvalgos arba kodėl būti mainų moksleiviu yra nuostabu.

Sveiki, sveiki,

nesitikėjote tokio trumpo laiko tarpo tarp įrašų? Aš irgi ne, bet kažkaip pamąsčiau, kad jeigu likus porai mėnesių Taivane, rašysiu jums tik apie vietas, kuriuose buvau, bus nelabai įdomu. Gal ne tiek ne įdomu, o šiek tiek ne tai, ką norėčiau rašyti. Pradėjus rašyti tinklaraštį, turėjau vieną viziją, su laiku ji labai keitėsi, dabar grįžtu prie ´´šaknų´´. Man patinka, kad tradiciškai prieš kiekvieną įrašą parašau įžangą apie tinklaraščio rašymą, jei nebeįdomu skaityti, ateities įrašuose galite tiesiog praleisti įžangą.

 


Šią savaitę ir vėl turiu pora laisvų dienų, nes Taivane šiuo metu visi turi, tokias kaip ir religines atostogas: per jas, pasak mano host mamos, labai svarbu melstis už visus senesniuosius šeimos narius, nesvarbu gyvi jie ar mirę. Dauguma taivaniečių per šias atostogas važiuoja aplankyti ir kartu pasimelsti su savo seneliais ar proseneliais. Kadangi pradėjau šnekėti apie meldimasi, galiu parašyti vieną įdomų faktą, kurį neseniai išgirdau iš Carolinos host mamos. Pasirodo, kad moterys ir merginos negali eiti į šventyklą mėnėsinių savaitę, su Carolina bandėme iškvosti, kodėl čia jie turi tokią tradiciją, bet vienintelis atsakymas, kurį supratome kinų kalba buvo – nepagarba dieavams.

Nors ir pradėjau apie meldimasi ir religiją, pagrindinė rašymo priežastis yra vakar vakare įvykusi vakarienė. Praeitą dieną su Carolina ir mano host šeima praleidome labai linksmai ir labai šiltai (lauke temperatūra siekė dvidešimt devynius laipsnius). Vakare Carolina pakvietė nakvoti pas ją. Atvykusios pasigaminome romantišką vakarienę: paprasčiausius makaronus, o gėrimui atsinešėme kolos, kurios Carolinos host tėvai visąlaik mums nuperka. Čia viena iš problemų, būnant mainų moksleiviu, kolą iš pradžių naudoji kaip vaistą virškinimui, o po pirmųjų mėnesių tai tampa vos ne kiekvienos dienos gėrimu. Tikiuosi, mano cukraus kiekis kraujyje nebus per daug pakitęs grįžus. TIKIUOSI. Viską pasiruošus, pasiūliau Carolinai eiti valgyti į verandą, nes buvo labai gražus ir šiltas vakaras. Susėdom ant medinių fotelių ir valgėm žiūrėdamos į tamsų dangų, negaliu pasakyti, kad į žvaigždėtą, nes Taipėjuje žvaigždžių matyti neįmanoma, niekada. Buvo gerai ir be žvaigždių, sėdėjome, valgėm, šnekėjom ir siurbčiojom savas kolas iš skardinių. Pradėjome šnekėti, apie tai kuo norim būti užaugusios, kaip elgiasi mūsų šeimos (kultūriniai skirtumai yra nešsemiama mainų moksleivių pokalbių tema, jos bet kada gali griebtis, kaip šiaudo), vėliau pradėjome dalytis skaudesniais prisiminimais…

Prisiminus mainų metų pradžia: niekada nebūčiau pagalvojusi, kad mes su Carolina tapsime tokios artimos, kad tiek daug ko viena iš kitos išmoksime ir tiek visko kartu patirsime. Draugystė ir pamokos, kurias išmokau bendraudama su žmonėmis iš įvairių šalių yra vienas pagrindinių bagažų, kuriuos išsivešiu iš Taivano ir kurie yra kaltininkai to fakto, jog grįšiu nebe tokia pati. Sužinojusi, jog keliausiu metams į Taivaną, naktimis sapnavau, kaip įsiliesiu į Taivano kultūrą ir metus gyvensiu, kaip Julia Roberts ´´melskis, valgyk ir mylėk´´. Tikrovė buvo kitokia. Daug geresnė: gavau savų Julia Roberts momentų Taivano gamtoje, šventyklose ir naktiniuose turguose, bet kartu su Taivano kultūros žiniomis, dėl kitų mainų moksleivių sužinojau tiek daug apie Braziliją, Turkiją, Ameriką, Ekvadorą, Meksiką, Prancūziją ir t.t. Mielai vardinčiau ir dėstyčiau savo mintis proza dar ilgai, bet žinodama, kad linksmiau yra skaityti faktus žemiau parašiau keletą faktų, apie kuriuos važiuodamas į mainus nepagalvojau, bet tai yra pagrindiniai mane pakeitę ir praturtinę veiksniai.

 • Vakariniai pokalbiai su geriausiais draugais tapusiais mainų moksleiviais, kurie dažniausiai prasideda: ´´O tu/jūs įsivaizduojat…´´, ´´kaip keista, kad prieš metus…´´.
 • Valgymas įvairių šalių restoranuose. Čia esu dėkinga gyvendama Taipėjuje, nes su vienu ar kitu tautiečiu nuėjusi į jo šalies restoraną, ne tik gauni nuolaidą (nes jis linksmai pašneka savo gimtaja kalba su restorano savininkais), bet ir sužinai apie valgymo tradicijas, bei maisto ypatumus (pvz.: Kuo Indijoje gaminamas kuris namuose skiriasi, nuo gaminamo kavinėse).
 • Užsieniečių atradimai. Eini gatve su mainų moksleiviais draugais ir pamatai kitą užsienietį, aišku, kad prieisi prie jo paklausi iš kur jis, ką čia veikia ir neduok diev tu esi su draugu iš lotynų amerikos ir nepažįstamasis kilęs iš tos paties šalies… Gali per jų pokalbio laiką nueiti nusipirkti ir išgerti visą butelį vandens.
 • Tavo muzikos grojaraštis staiga pasipildo mažiausiai penkiomis skirtingomis dainomis. Jau pirmą savaitę savame telefone turėjau kinų kalbos, ispaniškų, portugališkų ir vokiškų dainų. Taip jau atsitinka.
 • Išmoksti sveikintis su visais, atitinkamai iš kurios šalies yra jie kilę. Su turkais ir prancūzais po dų bučinius į skirtingus skruostus, su meksikiečiais ir brazilais po vieną, o visų kitų šalių atstovų prieš pasisveikindamas atsiklausi.
 • Pripranti kas tris mėnesius visiškai pakeisti gyvenamąją aplinką. Kas tris mėnesius susikrauni visą savo gyvenimą į vieną lagaminą ir persikraustai į visai kitą vietą, į šeimą, kurios narių charakteriai dažnai labai skiriasi nuo buvusios šeimos. Išmoksti puikiai prisitaikyti, prie visko.
 • Turi galimybę keliauti su draugais, eiti kur nori ir tvarkytis su gauta laisve. Šitas punktas truputėli slidesnis, nes kai kurios host šeimos neleidžia eiti kur nori, o kai kurie mainų moksleiviai nelabai moka tvarkytis su laisve, kurią jie gauna. Bet vis tiek dažniausiai turi galimybę išsirinkti vietas, į kurias nori nuvykti ir gali sėsti į autobusą su drauge ir važiuoti.
 • Šventi keisčiausias, bet kartu linksmiausias tavo gyvenime Kalėdas ir Velykas (ir visas kitas tradicines šventes). Nežinau ar keista dėl to, kad skype šneki su šeima, kuri sėdi pas močiutę už vaišių stalo, o tu verdiesi makaronus su drauge ar dėl to, kad per kūčias valgai mėsą, bent jau Taivane Velykų likau taip ir neatšventusi.
 • Supranti, kad rūpintis sava sveikata yra gana sunku. Bent jau man asmeniškai buvo savaitgalių, kai jaučiausi blogai ir galvojau, kad Lietuvoje gulėčiau lovoje, bet čia, vis tiek ėjau į renginius ir vietas, kitaip sakant, nekeičiau savo planų ir gelbėjausi tik lietuviškais vaistais, nes bijau eiti pas daktarą Taivane. Lietuvoje viskas daug paprasčiau, dažnai dar ir tėvai, kuriuos vaistus, kada gerti primena.
 • Pradedi vertinti kiekvieną kvapą ir skonį, kuris nors kiek primena kažką. Man ne kartą taip buvo, kad einu Taipėjaus gatve ir staiga užuodžiu kepinamo svogūno kvapą ar metro prasilenkiu su moterimi, kuri pasikvepinusi Lietuvoje esančios mamos kvepalais… Linksmiausiai buvo, kai mano antros šeimos host mama netyčia pagamino plovą, papasakojusi, kad mes Lietuvoje tai valgome ir, kad man tai primena namus, gavau pabaigti visą bliūdą. Tada pradėjau galvoti kodėl tapai toks pastabus kvapų atžvilgiu.
 • Supranti, kad šalis, kurioje praleidai mainų metus visąlaik liks tavo širdyje. Prieš pora mėnesių galvojau, kad gera metus praleisti Taivane, bet nemanau, kad norėčiau čia gyventi. Po kinų naujųjų metų nebenoriu grįžti, juokinga, bet, matyt, po maždaug šešių mėnesių pripranti ir pradedi gyventi, nepaisant minusų, su kuriais anksčiau teko susidurti. Dabar baisu pagalvoti, kaip reikės priprasti prie Lietuvos. Bet Vilniaus senamiesčio pasiilgau.

P.S. Šiandien eisiu susitikti su Taipėjuje gyvenančiais lietuviais ir jų šeimomis, tad gal vėliau parašysiu ir apie tai.

11147176_1046411435416341_4720446247096268758_o

Prancūzija, Meksika, Tailandas, Lietuva, Brazilija, Amerika, Brazilija, Korėja, Ekvadoras, Brazilija. Mainų moksleivės – modeliai, Rotary rengtoje fotosesijoje, praeitą savaitgalį. Nuotrauką iš užkulsių.

ZAIJIAN 😉

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s